Open Access nädal
Open Access nädal (Open Access Week) on rahvusvaheline üritus, mis toimub samaaegselt maailma eri paikades oktoobrikuu kolmandal nädalal. Selle ürituse eesmärgiks on tutvustada ja levitada avatud juurdepääsu põhimõtteid ning viia teadus laiema avalikkuseni. TÜ raamatukogu viib Open Accessi nädalat läbi alates 2010. aastast, ürituste kohta täpsemat infot leiab alltoodud linkide alt:
21.-27. oktoobrini toimub ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ja avaldamist.
Selle aasta teema on Community over Commercialization, mis rõhutab eelkõige avalikkuse ja akadeemilise kogukonna huve avatud teadusinfo kasutamisel. Avatud juurdepääsu nädala kohta saab rohkem lugeda veebilehelt openaccessweek.org.
Avatud juurdepääsu nädala raames on suuremate ülikoolide raamatukogudes Avatud Juurdepääsu infolauad ning toimuvad koolitused. Lisaks on võimalus osaleda erinevatel ingliskeelsetel veebikoolitustel ja -seminaridel (vajalik eelregistreerimine).
Avatud juurdepääsu nädala sündmused:
TÜ raamatukogus toimub taas ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ning avaldamist. Kutsume kõiki tutvuma erinevate avatud teadust toetavate teenuste ja võimalustega nii veebis kui raamatukogus kohapeal.
25. oktoobril kl 13-14:30 ootame teadlasi, doktorante ja teisi huvilisi veebiseminarile „Andmekaitse ja infoturve teadustöös“, kus Marten Juurik (ETAG/TÜ) tutvustab juhendit „Andmekaitse teadustöös“. Toomas Lepik Taltechist räägib lähemalt infoturbest ja selle seosest teadustööga. Viimase ettekande teeb Manolis Terrovitis (OpenAIRE), kes annab ülevaate anonümiseerimistööriistast Amnesia. Esimesed kaks ettekannet on eestikeelsed ning viimane ingliskeelne. Seminarile palume registreeruda SIIN
Nädala jooksul on raamatukogu külastajatele avatud traditsiooniline infonurk, kus leiab materjale järgmiste avatud teaduse teenuste, projektide ja platvormide kohta:
Euroopa teaduspilv (EOSC)
DataCite Eesti konsortsiumi algatusel on valminud infoleht, mis annab teadlastele lühiülevaate sellest, kuidas saavad Eesti suuremate ülikoolide raamatukogud olla kasulikud avatud teaduse nõuete täitmisel.
LIBOCS projekti raames kutsub TÜ raamatukogu ülikooli teadlasi ja töötajaid kodanikuteaduse ümbarlaudadesse (25.10 ja 20.11) kaasa rääkima ja mõtlema, kuidas luua meie ülikoolis koostöövõrgustik, mis aitaks koondada infot parimate praktikate kohta ning tugevdada seeläbi valdkondadevahelist koostööd. Kui soovite panustada antud arutellu, võtke ühendust Lilian Neerutiga (Lilian.neerut@ut.ee).
Kutsume taas TÜ teadlasi, doktorante ja magistrante, kes on esinenud konverentsidel teadus- või posterettekannetega, säilitama neid ülikooli digiarhiivis DSpace'is. Rohkem infot akadeemilise pärandi kogumise ja säilitamise kampaania kohta leiad SIIN
24.-30. oktoobrini 2022. aastal toimub ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ning avaldamist. DataCite Eesti algatusel tutvustavad avatud teaduse võimalusi lisaks TÜ raamatukogule ka Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Ülikooli raamatukogud.
TÜ raamatukogus on nädala jooksul avatud traditsiooniline infonurk, kus on võimalik tutvuda materjalidega erinevate teenuste ja platvormide kohta:
24.10 algab teaduspostrite kogumiskampaania, infolauas tutvustatakse
25.10 toimub projekti LibOCS teavitusüritus, infolauas tutvustatakse
- Avatud juurdepääsu võimalusi ja kodanikuteadust
26.10 toimub kliimateemaline töötuba Madis Vasseri juhendamisel, infolauas tutvustatakse
- Avatud teadust, andmehaldust ja vastavateemalisi kursusi
27.10 toimub Bookeye skanneri koolitus kl 13:15 ja 14:15, infolauas tutvustatakse
- Digiteerimist ja digiraamatute kättesaadavaks tegemist EODOPEN projektis
28.10
- Euroopa teaduspilv (EOSC)
NB! Avatud teaduse spetsialistid ootavad infolauas huvilisi konsultatsioonile iga päev kl 13-15
Käesoleva aasta teema „Kliimaõiglusele avatud“ viitab selgelt tõsiasjale, et kliimakriisil on kaugeleulatuvad tagajärjed. ÜRO hinnangul ei mõisteta seda veel kõikjal üheselt ja see takistab kliimaprobleemidega tegelemist. Teadmiste jagamine on inimõigus ning kliimakriisiga võitlemine nõuab kiiret teadmiste vahetamist. Avatud juurdepääs teadustulemustele loob võimalusi teadmiste õiglasemaks jagamiseks ja käsitlemiseks, aidates seeläbi kujundada arusaamu kliimamuutuste mõjudest ja suunata meid konkreetsetele tegudele.
25.oktoobril kl 12-17 tegutseb raamatukogu fuajees Euroopa Komisjoni esinduse ja Euroopa Kliimapakti infolaud, kus keskkonnateemadele pühendatud tegevuste ja info kaudu tutvustatakse võimalusi, mida inimesed ise saavad keskkonna heaks teha.
26. oktoobril kl 11-12 on kõik huvilised oodatud osalema TÜ teadlase ja kliimaaktivist Madis Vasseri töötoas "Kust sa tead, et kliima soojeneb?". Arutlusele tulevad kliimaneutraalsuse eesmärgid, kasvuhoonegaaside mõõtmine ja arvutamine ning kas ja kuidas seda avatud teaduse vahenditega mõõta ja valideerida saaks. Töötuba toimub TÜ raamatukogu Kodavere ruumis ning oodatud on nii inimesed, kes leiavad et kliimamuutustega tegelemiseks on aega veel küllalt, kui ka need, kelle arvates oleme juba täna üle katastroofilise kuumenemise piiri.
Avatud juurdepääsu nädalal tutvustatakse UNESCO soovitusi avatud teadusele
25.-31. oktoobril toimub ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ja avaldamist. Tartu Ülikooli raamatukogu jätkab 2010. aastal alustatud traditsiooni ning seab suures saalis üles infonurga, kus nädala jooksul on lugejatel võimalik leida kasulikku infot avatud teaduse võimaluste ja teenuste kohta.
Käesoleva aasta teema „Kuidas me teadust avame: väljavaated võrdsete võimaluste loomiseks“ on kooskõlas hiljuti avaldatud ÜRO Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon (UNESCO) soovitustega avatud teadusele, milles on välja toodud ühised väärtused ja põhimõtted, konkreetsed meetmed ja kohustused, millega soodustada teaduslike teadmiste ja teadusandmete hankimist ja levitamist kogu maailmas. Eelnõu kujul olev soovituste dokument on kooskõlastatud 193 UNESCO liikmesriigis ning see keskendub võrdsuse tähtsusele avatud teaduse tulevikuvaates:
Avatud teadus peaks mängima olulist rolli nii arenenud- kui ka arengumaade teadlaste võrdõiguslikkuse tagamisel, võimaldades teaduslike sisendite ja väljundite õiglast ja vastastikust jagamist ning võrdset juurdepääsu teaduslikele teadmistele nii teaduse loojatele kui ka tarbijatele sõltumata asukohast, rahvusest, rassist ja vanusest, soost, majanduslikust sissetulekust, sotsiaalsest staatusest, karjäärietappist, erialadistsipliinist, keelest, religioonist, füüsilisest erivajadusest, etnilisest päritolust, rändestaatusest või muust põhjusest (UNESCO soovitused avatud teadusele lk 7)
Väljavaated võrdsete võimaluste loomiseks on muutunud aktuaalseks seoses kestva COVID-19 kriisiga, mis näitab, kui oluline on teha teadust avatud ja läbipaistval viisil. Samuti näitab see, et teadusuuringud vajavad avatust ja läbipaistvust ka väljaspool kriisirežiimi. Kriis annab teadlastele põhjuse muuta oma uurimispraktikat, mis annab lootust, et teadus on tulevikus võrdselt avatum kõigile osapooltele.
Nädala jooksul on raamatukogu külastajatele avatud traditsiooniline Avatud teaduse infonurk, kus on võimalik tutvuda materjalidega järgmiste teenuste ja platvormide kohta:
- Avatud Teadus Eestis
- DataCite Eesti
- TÜ digitaalarhiiv DSpace-is
- DataDOI repositoorium
- OpenAIRE
- RDA
- EODOPEN
29. oktoobril algusega kl 13 on huvilistel võimalik jälgida Avatud teaduse teemalist vebinari, mida korraldab Helsinki Ülikooli raamatukogu. Täpsem info SIIN
18. novembril kl 10-12:30 toimub FAIRsFAIR veebipõhine töötuba Eesti teadlastele, andmehalduritele ja teaduse administraatoritele. Koostöös DataCite Eesti Konsortsiumiga pakub FAIRsFAIR programmi, mis sisaldab mitmeid FAIR elemente. FAIRsFAIRi eesmärk on pakkuda praktilisi lahendusi FAIR põhimõtete kasutamiseks, näiteks vahendeid FAIR teadlikkuse tõstmiseks või isegi FAIRnessi taseme mõõtmiseks. Kava ja registreerimine SIIN
TÜ raamatukogu tähistab Avatud juurdepääsu nädalat OpenAIRE veebiseminaridega
Raamatukogu kutsub teadlasi, doktorante, teadusprojektide administraatoreid, raamatukoguhoidjaid ja teisi huvilisi 20. – 23. oktoobril 2020 osalema OpenAIRE veebiseminaridel, kus käsitletakse kaasava keskkonna loomist akadeemilises ühistegevuses osalemiseks.
Iga päev orienteeruvalt tund aega kestvate veebiseminaride fookuses on avatud juurdepääsuga platvormide koostalitusvõime ja valdkonnapõhised teadusinfrastruktuurid. Lisaks on võimalik jälgida ekspertide paneeldiskussiooni avatud teaduse põhimõtete rakendamise ja poliitika arengute teemal.
Huvilised saavad registreerida kõikidele või ainult huvipakkuvatele veebiseminaridele SIIN. Kõik seminarid salvestatakse ning neid saab edaspidi järgi vaadata OpenAIRE portaali kaudu.
Nädala jooksul on raamatukogu külastajatele avatud traditsiooniline Avatud Juurdepääsu infolaud, kus on võimalik tutvuda materjalidega järgmiste teenuste ja platvormide kohta:
- OpenAIRE
- TÜ digitaalarhiiv DSpace-is
- DataDOI repositoorium
- DataCite Eesti
- RDA
- EODOPEN
TÜ raamatukogu kutsub taas kõiki huvilisi osalema veebi vahendusel OpenAIRE seminaridel:
- Monday, October 21st at 11 AM CEST: OpenAPC - cost transparency of Open Access publishing by Christoph Broschinski and Andreas Czerniak (UNIBI)
- Monday, October 21st at 2 PM CEST : Research Data Management by S. Venkataraman (DCC) and Thomas Margoni (CREATe)
- Tuesday, October 22nd at 10 AM CEST: Horizon 2020 Open Science Policies and beyond by Emilie Hermans (OpenAIRE)
- Friday, October 25th at 11 AM CEST: Plan S compliance for Open Access Journals by Dominic Mitchell (DOAJ)
- Friday, October 25th at 2 PM CEST: From Open Science to Inclusive Science by Paola Masuzzo
Veebiseminaridele registreeru SIIN
NB! 6. novembril toimub TÜ raamatukogu konverentsisaalis rahvusvaheline seminar. Programm ja registreerimine: https://utlib.ut.ee/open-access-plans-and-choices
OA nädala 2019 teema “Kellele avatud? Võrdne juurdepääs avatud teadmusele”
Avatud teadmus on üldmõiste, mis hõlmab informatsiooni tõeliselt vaba ja avatud jagamise vorme. Teadmus on avatud, kui igaüks pääseb teabele vabalt ligi, saab seda piiranguteta kasutada, täiendada ning jagada — seadmata piiranguid muuks, kui teadmuse allikapärasuse ja avatuse tagamiseks (Open Knowledge Estonia). Avatud teadmuse jagamise süsteemis on oluline küsimus „Kellele avatud?“ seda nii prioriteetide seadmisel, otsuste tegemisel kui ka tegevuste planeerimisel.
Kelle hääled on kuuldaval ja kelle omad on varjatud? Kas vähem esindatud rühmad on siiani olnud partneritena kaasatud? Kas me toetame ainult avatud juurdepääsu või arvestame ka õiglusega teaduskommunikatsioonis? Nende küsimuste abil saab kindlaks teha, mil määral kasutusel olevad avatud süsteemid pakkuvad lahendusi ebavõrdsusega seotud puudujääkidele.
Avatuse põhimõtete juurutamine on tänapäeva reaalsus ja seetõttu peavad kõik sidusrühmad kavandama uusi avatud infosüsteeme sihipäraselt, tagamaks, et need on õiglased, kõiki huvigruppe kaasavad ning tõepoolest globaalse kogukonna vajadusi teenivad. Rahvusvaheline avatud juurdepääsu nädal mängib olulist rolli tänavuse teema mõtestamisel ja pakub laia kõnepinda ühiskonnas.
Rohkem infot: http://www.openaccessweek.org/profiles/blogs/theme-of-2019-international-open-access-week-to-be-open-for-whom-
TÜ raamatukogu tähistas taas Avatud Juurdepääsu nädalat (22.-26.10.2018) OpenAIRE ja FOSTER veebiseminaridega.
Veebiseminarid olid jagatud 5 erinevasse gruppi:
- Avatud Juurdepääs, Avatud Andmed, Avatud Teadus: mis on oluline ning millised on Horisont 2020 poliitikad?
- Kõik FAIR andmetest, andmerepositooriumid, teksti- ja andmekaevest ning teadusandmete haldamisest.
- Teadusandmete jagamise juriidilised ja eetilised küsimused
- Avatud Teaduse poliitikad: mis on oluline, kuidas teha head poliitikat, teave ning trendid Euroopa teaduspoliitikas.
- OpenAIRE ja FOSTER projektid: teenused ja tegevused.
Vebinaride salvestused ja lisateave: https://www.openaire.eu/open-access-week-2018
Raamatukogu Avatud Juurdepääsu 2018 infolauas oli võimalik tutvuda materjalidega järgmiste teenuste ja platvormide kohta:
- OpenAIRE
- TÜ digitaalarhiiv DSpace-is
- DataDOI repositoorium
- DataCite Eesti
Tartu ülikooli raamatukogu tähistab Avatud juurdepääsu nädalat 2017 OpenAIRE veebiseminaridega!
23 – 27. oktoober 2017 pakub OpenAIRE Avatud Juurdepääsu Nädala 2017 raames veebiseminare iga päev kell 12.00-15.00.
Veebiseminaride fookuses on erinevad teemad, näiteks teadusandmete haldamine, andmehaldusplaanid, valdkonna spetsiifilised töövood ja avatud teadust, juriidilisi ja privaatsusprobleemide lahendamiseks abistavad vahendid ning loomulikult H2020 avatud juurdepääsu poliitikat ja mandaate tutvustavad traditsioonilised veebiseminarid.
Programm ja registreerimine on avatud alates 11. oktoobrist. Võimalus on registreerida ühele, kõikidele või ainult huvipakkuvatele veebiseminaridele. Kõik veebiseminarid salvestatakse ning neid on võimalik järelvaadata OpenAIRE portaalist, kuhu on lisatud ka slaidid ja jaotusmaterjalid.
OPEN ACCESSI NÄDAL 2016
Renoveerimistöödele vaatamata jätkab TÜ raamatukogu 2010. aastal alustatud initsiatiiviga tähistada rahvusvahelist avatud juurdepääsu nädalat ning kutsub sel korral kõiki huvilisi osalema veebi vahendusel OpenAIRE seminaridel:
TEEMA
|
AEG
|
"The fundamentals of Open Science"
|
Esmaspäev, 24.10 kell 13.00
|
“H2020 Open Access mandate for project coordinators and researchers”
|
Teisipäev, 25.10 kell 13.00
|
"Open Research Data in H2020 and Zenodo repository"
|
Kolmapäev, 26.10 kell 13.00
|
“Policies for Open Science: webinar for research managers and policy makers”
|
Neljapäev, 27.10 kell 13.00
|
"OpenAIRE guidelines and broker service for repository managers"
|
Reede, 28.10 kell 13.00
|
Käsitletavad teemad on seotud Horisont 2020 programmi avatud juurdepääsu regulatsioonide rakendamisega ning OpenAIRE e-taristu poolt pakutavate võimalustega.
Osalemiseks on vajalik täita REGISTREERIMISVORM
Kõikide veebiseminaride toimumiskeskkond on SIIN
Avatud teaduse ja andmehaldusega seotud sihtsuunitlusega koolitused ning traditsiooniline paneeldiskussiooniga seminar toimuvad taasavatud TÜ raamatukogu konverentsisaalis tuleval aastal.
Juba 9. korda järjest tähistab avatud teaduse ideed toetav rahvusvaheline kogukond Open Accessi nädalat, mida sel aastal korraldatakse 24.-30. oktoobril. Nädala raames toimub palju erinevaid seminare, konverentse, koolitusi, arutelusid ning mitmed nendest on jälgitavad ka online kanalite vahendusel. Avalike ürituste läbivaks teemaks on tänavu “Open in Action”.
OpenAIRE Webinars during the Open Access Week 2016 from OpenAIRE on Vimeo.
Lisainfo
Elena Sipria-Mironov, TÜ raamatukogu projektijuht
tel 737 5750, elena.sipria-mironov@ut.ee
OPEN ACCESSI NÄDAL 2015
Rahvusvahelist Open Accessi nädalat tähistasime 2015. aastal projekti FOSTER (Facilitate Open Science Training for European Research) raames korraldatavate üritustega.
22. oktoobril toimus TÜ raamatukogus sihtsuunitlusega koolitus "Introduction to Research Data Management for Social Scientists", mille eesmärk oli anda praktilisi näpunäiteid ning suurendada teadlikkust korrektse andmehalduse vajalikkusest teaduskommunikatsioonis. Koolitajateks olid Astrid Recker ja Sebastian Netscher Euroopa sotsiaalteaduse andmekeskuste konsortsiumist CESSDA.
KOOLITUSE SLAIDID JA VIDEOSALVESTUSED
27. oktoobril toimus seminar "Avatud teaduse poliitika arengutest Eestis", mida korraldas raamatukogu koostöös SA Eesti Teadusagentuuriga. Ettekannetega ja diskussioonis osalesid teadlased, eksperdid ja Eesti teaduspoliitika valdkonna esindajad. Väliskülalisteks olid käsitletava valdkonna spetsialistid Mafalda Picarra, Ühendkuningriigis teadust rahastava organisatsiooni JISC esindaja ja Pablo de Castro, OpenAIRE "FP7 Post-Grant Open Access Pilot" programmi eestvedaja.
SEMINARI VIDEOSALVESTUS UTTVs
FOTOGALERII UTTVs
Avatud teaduse poliitikasoovituste tööversiooniga saab tutvuda SIIN
Ajakava
11.00 Tervitussõnad ja sissejuhatus
Liisi Lembinen, TÜ Raamatukogu
Andres Koppel, SA Eesti Teadusagentuur
11.10 Avatud teadus Eestis - kus asume ja kuhu suundume? Olle Hints, ETAgi avatud teaduse ekspertkomisjoni esimees, Tallinna Tehnikaülikool.
11.30 The Open Access Policy Landscape in the UK: Research Funders Policies. Mafalda Picarra, Jisc, UK
12.00 The European Commission's FP7 and H2020 Open Access Policies. The FP7 Post-Grant Open Access Pilot. Pablo de Castro, LIBER, Netherlands
12.30 Lõunapaus
13.30 Avatud juurdepääsu õiguslikud aspektid. Triin Tuulik, Advokaadibüroo GLIMSTEDT
14.00 Avaandmed ja Eesti teadustaristu teekaardi objektid. Urmas Kõljalg, Tartu Ülikool.
14.15 DataCite Eesti senised arengud ja tulevik. Liisi Lembinen, TÜ Raamatukogu
14.30 Avatud juurdepääs Eesti Teadusinfosüsteemi poolt vaadatuna. Marika Meltsas, SA Eesti Teadusagentuur
14.45 Kohvipaus
15.00 Diskussioon (World Cafe) - üldmoderaator Kristin Kraav, SA Eesti Teadusagentuur
- Millised avatud teaduse poliitikad on efektiivsed? Mis teeb avatud poliitika efektiivseks?
- Avaandmete repositooriumite korraldus - tsentraalne, valdkondlik või institutsionaalne?
- Mis on avatud juurdepääsu piits ja präänik?
- Autorileping teaduskirjastustega ja rahastajate nõuded avatud juurdepääsu tagamiseks - kuidas neid ühitada?
16.00 Kokkuvõtted ja arutelu
16.45 Lõppsõnad
OPEN ACCESSI NÄDAL 2014
20.–26. oktoobril toimus ülemaailmne Open Accessi nädal, mis kutsus taas kõiki huvilisi tutvuma avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni võimalustega. Tartu ülikooli raamatukogu jätkas 2010. aastal alustatud traditsiooniga ning pakkus nädala jooksul oma lugejatele erinevaid võimalusi Open Accessi teemaga tutvumiseks. 22. ja 23. oktoobril oli raamatukogu külastajatele ja kõikidele huvilistele avatud Open Accessi nädala infolaud ja teemanurk. Lisaks viidi läbi koolitus „Teadusinfo otsing internetis“.
23. oktoobril toimus TÜ raamatukogus paneeldiskussiooniga seminar, milles võeti luubi alla järgmised küsimused:
- Kuidas ja kus tehakse teadusandmeid kättesaadavaks?
- Millised kasutegurid on teadusandmete avaldamisel, linkimisel ja levitamisel?
- Miks Tartu Ülikool astus DataCite organisatsiooni liikmeks ja milliseid võimalusi pakub Eesti teadlastele uus teadusandmete indekseerimisteenus?
Ürituse eesmärk oli anda ülevaade teadusandmete publitseerimise trendidest ning tutvustada DataCite Eesti projekti. Ettekannetega osalesid TÜ teadlased, eksperdid ja Eesti teaduspoliitika valdkonna esindajad. Väliskülalisteks olid käsitletava valdkonna tippspetsialistid Suurbritanniast, Saksamaalt ja Kanadast.
VAATA SALVESTUST UTTVs
FOTOGALERII UTTVs
Seminari ajakava
13.00 Tervitussõnad ja lühiettekanne. Five years of Openness in the University of Tartu Library. Liisi Lembinen. TÜ raamatukogu direktori kt, DataCite Eesti projektijuht
13.15 Uurimisandmete kogumise, säilitamise ja kättesaadavaks tegemise hetkeseis Eestis. ETAgi poolt läbiviidud küsitluse tutvustus. Viktor Muuli.Eesti Teadusagentuuri analüüsiosakonna juhataja
13.30 Wagging the Long Tail of Research Data. Kathleen Shearer, Executive Director of the Confederation of Open Access Repositories (COAR)
14.00 Progress on open data publishing in the social sciences. Louise Corti, Head of the UK Data Service functional areas of Collections Development and Producer Relations
14.30 Data Librarian and RDM activities (UK perspective). Stuart MacDonald, Associate Data Librarian and Research Data Management Service Coordinator (EDINA & Data Library), the University of Edinburgh
14.45 Kohvi- ja teepaus
15.00 Publishing datasets with DOI-s in PlutoF cloud. Urmas Kõljalg. Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi direktor
15.15 QsarDB - first hundred DOI-s for predictive models. Uko Maran. TÜ keemia instituudi vanemteadur
15.30 DataCite – a global approach for better data sharing. Jan Brase, DataCite juhtiv spetsialist ja tegevdirektor
16.00 Sirutuspaus
16.10-17.00 Paneeldiskussioon. Moderaator Martin Hallik, TÜ õppeprorektor.
Seminari juhatas Lilian Neerut, TÜ raamatukogu teadusandmete spetsialist.
Ürituse läbiviimist toetas Euroopa Sotsiaalfond Teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi TIPS vahendusel.
DataCite Eesti platvormi loomist ja ettevalmistustöid rahastati Eesti Teadusagentuuri ning Tartu Ülikooli vahelise riigieelarvelise toetuse kasutamise lepingu nr 1.4-6/14/2 alusel.
Lisainfo:
Elena Sipria-Mironov, TÜ raamatukogu projektijuht
tel 737 5750, elena.sipria-mironov@ut.ee
OPEN ACCESSI NÄDAL 2013
Tartu Ülikooli Raamatukogul on hea meel kutsuda kõiki Tartu Ülikooli vilistlasi andma nõusolek oma lõputöö lisamiseks TÜ digitaalarhiivi DSpace. Koostöös teiega saame Tartu Ülikoolis kaitstud tööd teha kättesaadavaks tänastele ja tulevastele tudengitele.
Teadusinfo ja -andmed – avatud mõtteviis, uued võimalused
24.-25. oktoobril toimusid TÜ Raamatukogus traditsioonilised Open Access Week üritused, kus tutvustasime avatud juurdepääsuga publitseerimist ja avatud teadusandmeid.
24. oktoobril toimus TÜ Raamatukogus infopäev, kus tutvustasime meie poolt pakutavaid võimalusi avatud juurdepääsuga publitseerimiseks. Reedel, 25. oktoobril toimus konverentsisaalis paneeldiskussiooniga seminar, milles arutleti järgmistel teemadel:
- Millised on Eesti riikliku teaduse rahastaja ja Euroopa Komisjoni seisukohad?
- Kuidas on loodud avatud juurdepääsu regulatsioone erinevates ülikoolides ning mida on need endaga kaasa toonud?
- Miks ja kuidas tehakse teadusandmed (open data) avatuks?
- Millised on Eesti riikliku teaduse rahastaja seisukohad?
- Kuidas toimivad tänased avatud teadusandmete andmebaasid?
Semiaris ja paneeldiskussioonis osalesid TÜ teadlased ja teaduspoliitika valdkonna esindajad. Väliskülalisteks olid Iryna Kuchma (EIFL OA programmjuht), Ricardo Saraiva (Minho Ülikooli raamatukogu repositooriumi juhataja) ja Pekka Olsbo (Jyväskylä Ülikooli raamatukogu kirjastamise koordinaator).
VAATA SALVESTUST UTTVs
Avatud juurdepääsuga publitseerimine (Seminar toimus inglise/eesti keeles)
10.00 Avamine. Konverentsi juhatab Liisi Lembinen, Tartu Ülikooli Raamatukogu direktori kt
10.05 Open Access policies in the European Union. Iryna Kuchma, EIFLopen access programmjuht
10.40 Funder mandates and Open Access realities. Marika Meltsas, Eesti Teadusagentuuri ETIS osakonna juhataja, 7RP konsultant
11.15 Open Access policy @ University of Minho: incentive and mandate. Ricardo Saraiva, Minho Ülikooli raamatukogu repositooriumi juhataja
11.50 Development of Open Access policy of the University of Jyväskylä. Pekka Olsbo, Jyväskylä Ülikooli raamatukogu kirjastamise koordinaator
Lõuna 12.30–13.00
Avatud teadusandmed
Seminar toimub eesti keeles
13.00 Avatud juurdepääsust teadustöö andmetele. Viktor Muuli, Eesti Teadusagentuuri analüüsiosakonna juhataja
13.20 Teadusandmete avatud juurdepääsuga publitseerimine PlutoF pilve ja eElurikkuse näitel. Prof. Urmas Kõljalg, Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi direktor
13.35 Keeleandmestiku eripära avatud andmete kontekstis. Kadri Vider, Eesti Keeleressursside Keskuse juht, TÜ keeletehnoloogia teadur
13.50 Dokumendihalduse vaade avatud andmetele ja juurdepääsule. Veiko Berendsen, Tartu Ülikooli dokumendihalduse lektor
14.05 Avatud andmed OpenAire+ programmis: Anneli Sepp, Tartu Ülikooli Raamatukogu infosüsteemide osakonna juhataja
Paus 14.15–14.30
Paneeldiskussioon
14.30–16.00 Paneeldiskussioon. moderaator Marco Kirm, Tartu Ülikooli teadusprorektor.
Teemad:
- Kas ja miks meil on vaja Open Datat ning selle arhiveerimist? Hirmud. Ootused
- Millised on Eesti riikliku teaduse rahastaja seisukohad?
- Kuidas on võimalik teadusandmete avaldamist reguleerida?
Üritust toetab Electronic Information for Libraries (EIFL) organisatsioon.
OPEN ACCESSI NÄDAL 2012
Paneeldiskussiooniga seminar „Akadeemiline kirjastamine avatud maailmas“
25. oktoobril 2012 algusega kell 10.00 TÜ Raamatukogu konverentsisaalis
TÜ Kirjastus koostöös TÜ Raamatukoguga korraldavad aruteluseminari, mille eesmärgiks on tutvustada TÜ Kirjastuse uut kirjastamispoliitikat, anda ülevaade avatud juurdepääsuga publitseerimismudelitest, tutvustada rahvusvahelist praktikat ja raamatukogu poolt pakutavaid publitseerimise platvorme ning käsitleda autoriõiguste ja vaba kasutuse litsentsidega seotud küsimusi.
Peaesinejaks on Eelco Ferwerda (OAPEN Foundation, Holland).
”Meil on monograafiate jätkusuutlikuks publitseerimiseks vaja uusi mudeleid ning Avatud Juurdepääs on kindlasti üheks oluliseks lahenduseks” |
Oodatud on kõik huvilised!
Ajakava
Seminari juhatab Liisi Lembinen, TÜ Raamatukogu arendusdirektor
10.00 Tervituskõne. Malle Ermel, TÜ Raamatukogu direktori kt
10.05 Tartu Ülikooli kirjastamispoliitika eesmärgid. Martin Hallik, TÜ õppeprorektor, TÜ kirjastamiskolleegiumi esimees
10.20 Open Access, a short tour. Eelco Ferwerda, OAPEN Foundation, Holland
11.10 Raamatud, humanitaarteadused ning Eesti teadusbürokraatia. Prof. Jaan Ross, akadeemik, Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu liige
11.30 Teaduskirjastamise ajaloost ja perspektiividest Tartu Ülikoolis. Eva Piirimäe, TÜ kirjastamiskolleegiumi humaniora komisjoni esimees, TÜ riigiteaduste instituudi vanemteadur
11.45 TÜ Kirjastus kui rahvusvaheline teaduskirjastus. Ivo Volt, TÜ Kirjastuse peatoimetaja
12.00 Kohvipaus
12.30 Laia Open Access kontseptsiooni rakendamisega seonduvad probleemid. Aleksei Kelli, TÜ intellektuaalse omandi dotsent
12.45 Rahvusvaheline praktika ja OA regulatsioonid. Merit Burenkov, TÜ Raamatukogu Avatud Juurdepääsu spetsialist
13.00 Istudes tühjale toolile... ehk publitseerimisplatvormid TÜ Raamatukogus.Heiki Epner, TÜ Raamatukogu digitaalkogude analüütik
13.15 Paneeldiskussioon. Moderaator Martin Hallik, TÜ õppeprorektor.
Teemad:
- Ülikooli kirjastuse roll ülikooli liikmete akadeemilise nähtavuse suurendamisel - võimalused ja ohud
- kirjastuse roll publitseerimisaktiivsuse suurendamisel
- teadushindajate tunnustus kirjastuse kvaliteedile
Osalejad: Eelco Ferwerda, prof. Jaan Ross, Taivo Raud (HTM), prof. Tõnis Mets, Aleksei Kelli, Ivo Volt, Eva Piirimäe
Konverentsisaali ees toimub TÜ kirjastuse raamatumüük - väärt kirjandus hea hinnaga!
22.-28. oktoobril toimub VI ülemaailmne Open Accessi nädal, kus taas tutvustatakse teaduse vaba liikumise võimalusi.
Avatud juurdepääsu põhimõtted, mille puhul räägitakse teadusinformatsiooni kättesaadavusest kui avalikust hüvest, omandavad maailmas järjest laiemat kandepinda. Akadeemilises kirjastamises on kasutusele võetud uued ärimudelid, mis võimaldavad teaduspublikatsioonide piiranguteta levikut olulisemalt suurema lugejaskonna hulgas. Levib ka arusaam, et OA ärimudelite areng võib lõpuks viia tõhusama ja odavama kirjastamisviisini.
Lisainfo:
Elena Sipria-Mironov, TÜ raamatukogu projektijuht
tel. 737 5750, elena.sipria-mironov@ut.ee
OPEN ACCESSI NÄDAL 2011
24.-30. oktoobril 2011 toimus V ülemaailmne Open Accessi nädal. Tartu Ülikooli Raamatukogu jätkas 2010. aastal aastal alustatud traditsiooniga ning viis 27. ja 28. oktoobril läbi avalikke loengud ja diskussioone avatud juurdepääsu teemal.
27. oktoobri ettekandepäeval räägiti Eesti digitaalarhiivide arendajate kogemustest ja tulevikukavadest. Ettekannetes keskenduti institutsioonilistele repositooriumitele kui OA põhimõtete rakendamise alustele. Sealhulgas tutvusti teadusraamatukogu rolli avatud juurdepääsu edendamisel ja digitaalse arhiveerimise põhimõtteid.
Reedel, 28. oktoobril toimus rahvusvaheline konverents, mille peamised teemad olid organisatsioonide ja riikide kogemused avatud juurdepääsu rakendamisel, avatud juurdepääsu õiguslik regulatsioon ning avatud juurdepääs Eestis. Konverents kulmineerus ümarlauadiskussiooniga. Ürituse läbiviimist toetas Ürituse läbiviimist toetab Euroopa Sotsiaalfond Teadus- ja innovatsioonipoliitika seire programmi „TiPS“ vahendusel.
OA nädala 2011 ettekanded leiad TÜ digitaalarhiivist DSpace'is.
Open Accessi nädala jooksul olid raamatukogu suures saalis avatud:
- Open Accessi infolaud
- TÜ digitaalarhiiv DSpace’is infolaud
- EOD teenuse infolaud
Huvilised said külastada „robotiruumi“, kus tutvustati robotskannereid.
2011. aasta Open Accessi nädala üks eesmärk oli kutsuda Tartu Ülikooli õppejõude ja teadlasi avaldama oma teadustöötulemusi ja õppeobjekte TÜ digitaalarhiivis DSpace'is. Institutsiooniline repositoorium võimaldab koguda, pikaajaliselt säilitada ja avaldada TÜ materjale ning tuua teadusinformatsioon laiema auditooriumini.
Loe rohkem TÜ digitaalarhiivist DSpace'is siit.
Open Accessi nädala teine eesmärk lähtus vajadusest algatada sisulist diskussiooni riiklikul tasandil ja jõuda ühisele arusaamale, kuidas OA-d Eestis tervikuna käsitleda. Avalikus arutelus osalesud Haridus- ja Teadusministeeriumi esindaja, Tartu Ülikooli ja „TiPS“ programmi esindajad ning rahvusvaheliselt tuntud OA eksperdid Euroopa erinevatest organisatsioonidest.
Open Accessi nädala 2011 väliskülalistega tutvu siin.
Open Access on teema, mille kaudu saame koos mõelda uutele lahendustele teadmuspõhise ühiskonna kujunemisel!
OPEN ACCESSI NÄDAL 2010
Tartu Ülikool osaleb ülemaailmsel Open Accessi nädalal
19.-20. oktoobril 2010, mõlemal päeval algusega kell 13.00 tutvustatakse Tartu Ülikooli Raamatukogus tasuta ja avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni võimalusi.
18.-24. oktoobril 2010 toimub IV ülemaailmne Open Accessi nädal mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ja avaldamist. Sel aastal võtab Open Accessi Nädalast osa ka Tartu Ülikooli Raamatukogu.
Ürituste eesmärgiks on tutvustada digitaalraamatukogu võimalusi ning Open Accessi liikumise põhimõtteid ja tulevikusihte, et vabavaralised teosed saaksid hariduse ja teadustöö tugevaks aluseks. Vabavaralise teaduskirjanduse oluline eelis on selle kiire levik üle kogu maailma. Open Access annab autoritele suurepärase võimaluse oma töid Open Accessi keskkonnas avaldada ja levitada. Avalikel loengutel TÜ Raamatukogu konverentsisaalis tutvustatakse antud teemade ellurakendamist Eestis ja välismaal. Kava lõpeb diskussiooniga ümarlauas, milles võtavad osa mainekad teadlased.
Ürituste raames on võimalik tutvuda:
- Tartu Ülikooli Raamatukogu Open Accessi väravaga
- e-lugeritega
- Eesti esimese skanner-robotiga
- isteenindusliku skaneerimisega
- "E-raamat nõudmisel" teenusega
AVALIKE LOENGUTE KAVA
19. oktoober
Open Access ja digitaalraamatukogu
- Avasõnad. Martin Hallik, TÜR direktor
- Open Access – avatud juurdepääs teadusinfole. Merit Burenkov, TÜR kogude arenduse osakond
- Vaba juurdepääsuga teadusandmebaasid. Vilve Seiler, TÜR erialainfotalitus
- Eestikeelsed e-õpikud Ebrary andmebaasis. Signe Bachmann, TÜR erialainfotalitus
- Tartu Ülikooli raamatukogu digikogud. Anneli Sepp, TÜR infosüsteemide osakond
- EOD teenus, miljonid raamatud hiireklõpsu kaugusel. Elena Sipria-Mironov, TÜR RVL
- Kuidas leida nõela heinakuhjast: Eesti Kirjandusmuuseumi infokeskkonnad. Mare Kõiva ja Marin Laak, Eesti Kirjandusmuuseum.
- Tabelipõhise videokogu muutumine ülikooli videoportaaliks. Toomas Petersell, Tartu Ülikool.
20. oktoober
Open Access – Eesti teaduse võimalus
Avasõnad. Martin Hallik, TÜR direktor
Open Access Eestis: hetkeseis ja perspektiivid. Marika Meltsas, SA Archimedes
On Open Access economic model from the perspective of scholarly literature. Focko Robbert van Berckelaer, Licensing Manager, Eastern Europe, Northern Asia, Springer Science and Business Media
Ences and the need for a European-wide general copyright exception in favor of science and education. Rainer Kuhlen, ENCES
Eestikeelsed e-õpikud Ebrary andmebaasis. Liisi Lembinen, TÜR arendusdirektor
Autoriõiguse võimalused ja piirid. Kärt Nemvalts, Kultuuriministeerium.
Järgneb ümarlaua diskussioon, kus osalevad: Kristjan Haller, Andres Koppel, Volli Kalm, Jaak Järv, Irja Lutsar, Kärt Nemvalts, Marika Meltsas, Focko Robbert van Berckelaer, Rainer Kuhlen.
Vestlust juhib TÜR direktor Martin Hallik.