Avatakse sahtlinäitus ajaloolistest illustratsioonidest ja eksootilistest putukatest

13.12.2016

Neljapäeval, 15. detsembril avatakse Tartu ülikooli loodusmuuseumis TÜ raamatukogu ja loodusmuuseumi ühisnäitus „Metamorfoosid. Maria Meriani imetabased putukad“. Näitus on pühendatud hollandi kunstniku ja putukauurija Maria Sibylla Meriani (1647–1717) juubeliaastale ja tema tähelepanuväärsele teosele Metamorphosis insectorum Surinamensium.

Sahtlinäitusel on võimalus võrrelda 17. sajandi loodusuurija Maria Meriani filigraanse teostusega illustratsioone Suriname putuka- ja taimeriigist loodusmuuseumi kogudes asuvate eksootiliste eksemplaridega. Autori 300 aasta vanuseid värvikaid kirjeldusi täiendavad entomoloog Andro Truuverki selgitavad kommentaarid.

Näituse idee kasvas välja Tartu ülikooli raamatukogu 2017. aasta kalendrist, mis tutvustab raamatukogu haruldaste raamatute kogus asuvat Meriani teost. „Kalendri ettevalmistamisel loodusmuuseumi külastades avastasin, et paljud Meriani kujutatud putukad on väljas muuseumi püsiekspositsioonis. Sealt edasi sündis idee, et miks mitte Meriani pilte ja päris putukaid üheskoos eksponeerida,“ rääkis kalendri ja näituse üks koostaja, TÜ raamatukogu töötaja Moonika Teemus.

„Kuuldes, et Tartu ülikooli raamatukogus on olemas "Metamorphosis insectorum Surinamensium" originaalköide ning on idee teha selle põhjal näitus koostöös TÜ loodusmuuseumiga, olin ma kohe nõus. Meriani materjaliga töötamine oli väga kaasahaarav,“ selgitas näituse koostaja, TÜ zooloogia osakonna doktorant ja loodusmuuseumi spetsialist Andro Truuverk.

Maria Sibylla Meriani tuntakse kui üht entomoloogia rajajat. Aastatel 1699–1701 viibis Merian Surinames, Hollandi asumaal Lõuna-Ameerikas, kus vaatles ja kogus putukaid. Juba 1705. aastal ilmus Amsterdamis tema tähtteos Metamorphosis insectorum Surinamensium („Suriname putukate metamorfoosid“), mis oli üks esimesi Uue Maailma putukafaunat tutvustavaid raamatuid. Teosele andsid suurima väärtuse 60 käsitsi koloreeritud illustratsioonitahvlit. Pärast Tartu ülikooli taasavamist 19. sajandi alguses jõudis raamat ka ülikooli raamatukogusse.

Näitus jääb TÜ loodusmuuseumis avatuks kuni 3. detsembrini 2017. TÜ raamatukogu 2017. aasta kalendrit Maria Meriani illustratsioonidega on võimalik osta raamatukogu e-poest, pop-up lugemissaalist (Liivi tn), ülikooli muuseumist, loodusmuuseumist ning Apollo ja Rahva Raamatu kauplustest.

 

Lisainfo:
Moonika Teemus
Tel. 737 5702
Tartu ülikooli raamatukogu
 
Andro Truuverk
Tel 514 1268
Tartu ülikooli loodusmuuseum

 

Jaga seda lehekülge