Eesti raamatu päeval räägitakse keelatud raamatutest

16.10.2024

Eesti raamatu päeval, 23. oktoobril kell 16 kohtub ülikooli raamatukogus lugejatega Rahvusraamatukogu hoiuraamatukogu ekspert Kalju Tammaru, et rääkida erinevatel aegadel poliitilistel, aga ka muudel põhjustel keelu alla sattunud raamatutest.

„Ajaloos on perioode, miks ühed või teised raamatud ära keelati, olnud mitmeid,“ rääkis raamatukogu kogude osakonna juhataja ja eesti raamatu päeva korraldaja Kristhel Haak. „Väga tihti on keelamise põhjused olnud ikka poliitilised. Teosed, mis näitasid ilustamata tõde ja ärgitasid inimesi mõtlema, kuulutati teatud ühiskonnakorralduse ajal ohtlikeks.“ Poliitilistest, aga ka teistest raamatute ära keelamise põhjustest Kalju Tammaru räägibki. Lisaks tuleb juttu, kuidas raamatukogud selliseid teoseid siiski säilitada suutsid ning mis selleks tehti.

Vestluse täienduseks saab vaadata väikest väljapanekut keelatud raamatute nimestikest ja mõningaid näiteid omal ajal põlu all olnud raamatutest.

Kõik huvilised on oodatud keelatud raamatute lugusid kuulama 23. oktoobril kell 16 raamatukogu 2. korruse konverentsisaali alale.

Eesti raamatu päeva tähistatakse alates 2001. aastast ning selle puhul toimuvad paljudes Eesti raamatukogudes ja koolides kohtumised kirjanikega, kirjandusõhtud ja muud eesti raamatut väärtustavad ja tutvustavad üritused.

Kristhel Haak
TÜ raamatukogu kogude arenduse osakonna juhataja