Ilmunud on raamatukogu 2016. aasta kalenderalbum „Icones stirpium. Konrad Gessner 500“

13.10.2015

Jätkates raamatukogu harulduste tutvustamise traditsiooni, esitletakse seekord ajaloolisi taimejoonistusi. Varaseimad neist pärinevad šveitsi universaalõpetlase Konrad Gessneri kogust, kelle sünnist täitub peatselt 500 aastat.

Konrad Gessneri (1516–1565) mitmekülgset tegevust suunas suur loodushuvi ja soov jagada koondatult ja süstematiseeritult oma tohutuid raamatutest ja praktilistel vaatlustel looma- ja taimeriigi kohta kogutud teadmisi. Nii ilmusid 1550. aastatel Gessneri entsüklopeedilise teatmeteose  „Historia animaliumi“ neli raamatut, millele järgnesid postuumselt veel kaks. Mahuka taimeajaloo „Historia stirpiumi“ koostamise katkestas aga haigestumine katku ja surm. Gessneri taimejoonistuste kogus oli juba ligi 1600 kujutist. Need olid valminud tänu taimematkadele kõige erinevamatesse paikadesse, taimede arenemise jälgimisele oma aias ning paljudele abilistele, kes Zürichi õpetlasele soovitud või uusi pilte saatsid. Gessner täiendas aastate jooksul olemasolevaid taimejoonistusi täpsemate üldkujutistega ning õisi, vilju, seemneid, lehti, juuri või mugulaid näitavate detailsete lisandustega. Juurdekirjutustes kinnitas ta teateid taimede kasvukohast, nende esinemisest varasemas trükisõnas ning taime määramisest ja nimetamisest, liikide iseärasustest jm.

Sajandite vältel erinevate omanike käes olnud Gessneri taimejoonistuste kogu kaks põhiköidet on nüüd Erlangen-Nürnbergi Ülikooli raamatukogus, Tartu Ülikooli raamatukogu ostis 1804. aastal kolm köidet. Neist üks on kuulunud tervikuna Gessnerile, teistesse on lisandunud arvukalt uusi kujutisi, peamiselt 16. sajandi lõpukümnenditest.

Kujutiste seas on pilte nii tol ajal Kesk-Euroopas tavapärastest taimedest kui juba ka kaugematest tulnukatest idast ja läänest. Konrad Gessneri osav joonistajakäsi ja terav botaanikusilm on andnud lummavaid taimepilte.

TÜ raamatukogu kalenderalbumit saab osta Tartu Ülikooli raamatupoest Krisostomus (Raekoja plats 11), ülikooli muuseumitest, üliõpilasesindusest, Apollost, Rahva Raamatust ja TÜ raamatukogu infopunktist ning TÜ raamatukogu e-poest.

Raamatukogu infopunktis kehtib ülikooli töötajatele, üliõpilastele ja allasutustele 10% hinnasoodustus.

Lisainfo:
Ilona Smuškina