Lembit Saartsi 100. sünniaastapäeva puhul avatakse raamatukogus näitus „Mängumees võtab akorde“
Neljapäeval, 19. septembril kell 16 avatakse ülikooli raamatukogu 3. korrusel kunstnik Lembit Saartsi 100. sünniaastapäeva puhul näitus „Mängumees võtab akorde“.
Paljud seekordselt näitusel eksponeeritud teostest jõuavad suurema publiku ette esmakordselt. „Näituse idee pärineb Aimar Jugastelt ja Krista Arult,“ rääkis väljapaneku üks kuraatoritest Enn Lillemets. „Suure hulga tööde seast on keeruline alati valida, kuid usun, et koos Lembitu tütre Tiinaga saime näitusele esindusliku valiku teostest, mis kuuluvad kunstniku paremikku.“
Lillemetsa sõnul on näitusele jõudnud maalidel küllaga sisemist liikumist ja dünaamilist staatikat. „Kompositsioon toetub koloriidile, tihti annab täpse häälestuse ja hingelise keskenduse osavalt tempereeritud sinine, kunstniku lemmikvärv,“ kirjeldas ta näitusele valitud teoseid. Saartsi maalidele on lisatud kaks instituudiaegset portreed temast endast, õpingukaaslaselt Valdur Ohakalt ja skulptuuriõppejõult Anton Starkopfilt.
Tundliku värvikasutusega Lembit Saartsi maalijaampluaa on lai: ta on loonud palju portreid, figuurikompositsioone, maastikumaale, aga ka abstraktseid pilte.
Lembit Saarts sündis 28. septembril 1924 Tartumaal. 1949. aastal vahistati ta süüdistatuna osalemises nõukogudevastases liikumises. Aastal 1956 vabanes Saarts Kasahstani vangilaagrist ning kodumaale jõudes hakkas ta tööle joonistusõpetaja ja katseremonditehase kunstnikuna. Loomulikult jätkas ta ka maalikunstnikuna. Saartsi peamised õpetajad olid Johannes Võerahansu ja Elmar Kits. Ta kuulus koos Valve Janovi, Silvia Jõgeveri, Kaja Kärneri, Ülo Soosteri, Lüüdia Vallimäe-Margi ja Heldur Viiresega eesti kunsti oluliselt uuendanud mitteametlikku 1960. aasta rühmitusse. 1988. aastal aitas Saarts luua Tartu kunstiühingu stuudiot (hilisem Konrad Mäe ateljee).
Näitus „Mängumees võtab akorde“ on raamatukogus avatud 17. novembrini.