TÜ raamatukogu saab kingiks hinnalise raamatu Eesti kroonidest

02.05.2018

2. mail annab Toomas Kull Tartu Ülikooli raamatukogule üle väärtusliku ülevaateraamatu „Eesti krooni originaalpangatähed 1991-2007“, mis valmis Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Vaid 100-eksemplarises tiraažis valminud raamatut võib julgelt nimetada käsitööks, sest raamatu kõik eksemplarid on eraldi trükitud, nummerdatud ja allkirjastatud.

Sajast raamatust 40 kingib Toomas Kull asutustele, kes on rahatähtedega kujutatutuga seotud. „Ülikooli raamatukogule kingin teose, sest soovin raamatukogu külalisele  taastutvustada ning meelde tuletada neid väärikaid ja tarku inimesi, kes kaunistasid Eesti krooni ilusate paberrahade esikülgi. Krooniraamatut lehitsedes saab lugeja meenutada krooniaega, mis aitas oluliselt kaasa taasiseisvunud riigi majanduse tõusule ja arengule,“ ütles raamatu koostaja Toomas Kull.

„Igas raamatus on kaheksa originaal Eesti krooni paberraha,“ rääkis autor. „Iga paberraha all on põhjalik informatsioon: mis aasta raha see on, kelle allkirjad sel on, kes on selle paberraha kujundaja.“ Kõik raamatus olevad rahatähed pärinevad Toomas Kulli isiklikust kollektsioonist.

Raamatu teeb veelgi unikaalsemaks asjaolu, et läbipaistvate vahelehtede paberisegusse on  lisatud purustatud Eesti kroone. Paber valmis Nepalis, kus paberisegusse lisati tavapäraste kuivatatud taimepuru asemel kroonipuru.  Kroonipaberit  valati  erineva paksusega  ja kuivatati päikese käes.

TÜ raamatukogule kingib autor raamatu numbriga 97. „Toomas Kulli raamat on meie kogudele äärmiselt hinnaline täiendus,“ kinnitas Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Martin Hallik. „Kui tavaliselt raamatute väärtus ajas kasvab, siis selle teose puhul võime öelda, et see on juba praegu rariteet. Tänapäeval ei juhtu just väga tihti, et ühe raamatu kõik eksemplarid valmivad käsitsi.“

„Raamatukogule on aja jooksul annetatud nii raamatuid kui raha, kuid see, et need kaks on ühes kingituses ühendatud, on meie ajaloos esmakordne,“ tunnistas Hallik. Teos on sedavõrd haruldane ja omalaadne, et selle tõttu tuleb täiendada ka raamatute kasutamise korda.

Raamatu pidulik üleandmine toimub TÜ raamatukogus 2. mail kell 14.

Lisainfo:
Herdis Olmaru