Kasutamise eeskiri
KINNITATUD Tartu Ülikooli rektori
4. detsembri 2020. a käskkirjaga nr 25 (jõustunud 04.12.2020)
MUUDETUD Tartu Ülikooli rektori
23. mai 2024. a käskkirjaga nr 3
(jõustunud 23.05.2024)
Tartu Ülikooli raamatukogu kasutamise eeskiri
I Lugejaõigused
3. Lugejaõiguste saamiseks esitab isik ülikoolile avalduse kas elektrooniliselt internetiaadressil https://utlib.ut.ee või paberil raamatukogus või erialaraamatukogudes.
4. Lugejaõiguste taotleja esitab järgmised andmed:
4.1. ees- ja perekonnanimi;
4.2. isikukood või selle puudumisel sünniaeg;
4.3. töökoht või õppeasutus;
4.4. elukoha aadress;
4.5. e-posti aadress;
4.6. telefoninumber.
5. Lugejaõiguste taotleja kinnitab avaldusel allkirjaga, et nõustub täitma eeskirja ning on nõus oma isikuandmete kasutamisega eeskirjas sätestatud ulatuses.
6. Lugejaõigused kehtivad kaks kalendriaastat. Pärast seda pikendatakse nende kehtivusaega tingimusel, et puuduvad võlgnevused.
II Lugejaõigusi tõendav dokument
7. Lugejaõiguste taotlemisel valib lugeja oma õigusi tõendavaks dokumendiks kas raamatukogu lugejakaardi, mille väljastamine on tasuline, Eesti isikutunnistuse (edaspidi: ID-kaart) või elamisloakaardi. (jõustunud 23.05.2024)
8. Raamatukogu väljastab lugejale tema lugejakaardi isikut tõendava dokumendi alusel. (jõustunud 23.05.2024)
9. Lugejakaart, ID-kaart või elamisloakaart kehtib lugejaõigusi tõendava dokumendina ka erialaraamatukogudes.
10. Lugejal on õigus kasutada oma lugejaõigusi tõendavat dokumenti üksnes isiklikult. Punktis 4 nimetatud andmete muutumisel ja lugejaõigusi tõendava dokumendi kadumise korral on lugeja kohustatud teavitama sellest raamatukogu lugejateenindust. (jõustunud 23.05.2024)
III Lugejate andmebaas
11. Raamatukogu peab lugejate andmebaasi (edaspidi: andmebaas), kuhu kantakse eeskirja punktis 4 loetletud andmed, lugejakaardi number ja kehtivusaeg, krüpteeritud parool ja muud raamatukoguteenustega seotud andmed. (jõustunud 23.05.2024)
12. Andmebaas on raamatukogusiseseks kasutamiseks. Sellele pääsevad ligi teenuseid osutavad raamatukogu töötajad ning volitatud ja kaasvastutavad andmete töötlejad, kes on kohustatud tagama lugeja andmete konfidentsiaalsuse. Lugejaks registreerudes saab lugeja isikliku parooli, mis võimaldab tal vaadata ja uuendada andmebaasis olevaid kontaktandmeid, vaadata laenutusandmeid, viiviseid ja teatisi ning vaadata ja pikendada laenutustähtaegu. Kolmandatele isikutele antakse juurdepääs andmebaasile õigusaktides sätestatud juhtudel.
13. Andmebaasis olevaid andmeid kasutatakse lugeja tuvastamiseks ja raamatukoguteenuste osutamiseks, sealhulgas meeldetuletuste ja muude raamatukoguteenuse osutamiseks vajalike teadete saatmiseks. Isikuga seostamata kujul kasutatakse andmebaasis olevaid andmeid ka raamatukogu kasutatavuse jälgimiseks ja statistiliseks analüüsimiseks. (jõustunud 23.05.2024)
14. Lugeja andmeid säilitatakse andmebaasis lugejaõiguste kehtivusaja jooksul ja kaks aastat pärast lugejaõiguste kehtivuse lõppemist, välja arvatud võlgnevusega lugejate andmed, mida säilitatakse kuni võlgnevuse likvideerimiseni.
IV Raamatukoguteenuste kasutamine (jõustunud 23.05.2024)
15. Kõigil raamatukogu lugejatel on teavikute kohalkasutamise õigus ehk õigus tellida teavikuid hoidlast lugemissaali ja kasutada avakogusid.
16. Teavikute kojulaenutamise õigus on lugejatel, kes on
16.1. ülikooli liikmed;
16.2. ülikooliga asjaomase koostöölepingu sõlminud kõrgkoolide ning muude asutuste üliõpilased ja töötajad;
16.3.Tartu linna registreeritud elanikud; 16.4. Tartu linnas tegutsevate gümnaasiumide õpilased;
16.5. Tartu linnas tegutsevate haridusasutuste õpetajad. (jõustunud 23.05.2024)
17. Punktis 16.3–16.5 nimetatud lugejatel ei ole õigust laenutada teavikuid koju erialaraamatukogudest. (jõustunud 23.05.2024)
17.1. Punktides 16.4 ja 16.5 nimetatud lugejatele antakse kojulaenutusõigus vastavalt õpilaspileti või rahvusvahelise õpetajakaardi ITIC alusel. Alla 18-aastasel lugejal on kojulaenutusõiguse saamiseks vajalik seadusliku esindaja nõusolek. Nõusolek on ühekordne ja kehtib kuni lugeja 18-
aastaseks saamiseni. Nõusoleku võib igal ajal tagasi võtta. (jõustunud 23.05.2024)
18. Raamatukogus on tagatud erivajadustega lugejate teenindamine.
19. Lugeja, kes ei ole enam ülikooli liige, peab kojulaenutatud teavikud raamatukogule tagastama. Punktis 16.3 nimetatud isikute kojulaenutusõigus säilib ka siis, kui nad ei ole enam ülikooli liikmed, välja arvatud erialaraamatukogust laenutatud teavikute puhul, mis tuleb tagastada.
20. Raamatukogu teavikute kasutamise juhendite olemasolu, ajakohasuse ja kättesaadavuse tagab raamatukogu direktor.
21. Raamatukogus puuduvaid teavikuid saab tellida raamatukogudevahelise laenutuse teel teistest Eesti ja välismaa raamatukogudest, tasudes postikulu.
22. Arvutite ja arvutivõrgu kasutamist raamatukogus reguleerivad rektori kehtestatud infotehnoloogiateenuste kasutamise reeglid, mis on kättesaadavad ülikooli kodulehel.
23. Koopiate tegemist reguleerib raamatukogu direktori kehtestatud juhend.
V. Raamatukogu sisekord
24. Raamatukogu teenindusalale on keelatud minna üleriietes ja suure kotiga, välja arvatud sülearvutikotiga. Üleriideid ja muid teenindusalal keelatud esemeid saab hoida garderoobikapis terve päeva jooksul kuni raamatukogu sulgemiseni. (jõustunud 23.05.2024)
25. Raamatukokku ei lubata alkoholi- või narkojoobes ega silmanähtavalt määrdunud riietega lugejaid.
26. Raamatukokku ei lubata loomadega, välja arvatud pimedate juhtkoera, litsentseeritud teraapiakoera või muu teenistuskoeraga.
27. Raamatukogus ei tohi oma käitumisega häirida teisi lugejaid. Raamatukogus on märgistatud suhtlemis- ja vaiksed alad. Vaiksetel aladel tuleb hoida vaikust, muu hulgas on keelatud rääkida mobiiltelefoniga.
28. Lugemissaalides ei ole lubatud süüa, kuid on lubatud juua vett. Haruldaste raamatute ja käsikirjade saali ei ole lubatud joogi ega söögiga siseneda. Raamatukogu kolmandal korrusel on lugejate jaoks söögituba.
29. Raamatukogus kasutatakse teavikute kaitseks elektroonilist kaitsesüsteemi, mille häiresignaali korral peab lugeja järgima raamatukogutöötaja korraldusi. Raamatukogutöötajal on põhjendatud kahtluse korral õigus kontrollida lugejal kaasas olevaid esemeid.
30. Raamatukogu ruumide ohutuse ja turvalisuse tagamisel lähtutakse ülikoolis kehtestatud asjaomastest kordadest ja muudest õigusaktidest. Ohuolukorra häiresignaali korral tuleb hoonest lahkuda, järgides raamatukogu töötajate suuniseid ja evakuatsiooniplaani. (jõustunud 23.05.2024)
31. Ülikool ei vastuta raamatukogu ruumidesse valveta ega garderoobikappi jäetud esemete eest. Raamatukogu fuajeesse, teenindusalale ja garderoobikappi jäetud asju hoitakse 30 kalendripäeva ning seejärel need hävitatakse. Kiiresti riknevad asjad hävitatakse sama päeva õhtul pärast raamatukogu sulgemist. (jõustunud 23.05.2024)
32. Tasuliste teenuste hinnakiri on kättesaadav raamatukogu kodulehel.
33. Lugeja võib esitada raamatukogule pretensioone ja ettepanekuid raamatukogu töökorralduse kohta. Pretensioonid lahendab asjaomase osakonna juhataja või raamatukogu direktor. Ettepanekuid saab esitada paberil igas teeninduspunktis ja elektrooniliselt raamatukogu e-posti aadressil library@ut.ee. (jõustunud 23.05.2024)
VI. Lugeja vastutus
34. Lugeja kannab enda kasutuses olevate raamatukogu teavikute, seadmete ja muude esemete eest varalist vastutust ning kahju tekitamise korral hüvitab selle ülikoolile.
34.1. Lugeja on kohustatud hoidma eeskirja punktis 4 nimetatud andmeid ajakohasena ja vajaduse korral nende ajakohasust tõendama. (jõustunud 23.05.2024)
35. Teaviku kaotamisel asendab lugeja selle samasuguse teavikuga või kui see ei ole võimalik, hüvitab teaviku väärtuse ja töötlustasu raamatukogu direktori kehtestatud summas. Teaviku rikkumisel hüvitab lugeja teaviku köitmis- ja parandustööd.
36. Lugeja on kohustatud tagastama laenutatud teavikud laenutustähtaja jooksul või vajaduse korral pikendama tähtaega. Laenutustähtaja ületamise eest tasub lugeja viivist raamatukogu direktori kinnitatud hinnakirja alusel. Kui viivist on kogunenud kaks eurot või enam, ei saa lugeja tellida ega laenutada uusi teavikuid ega pikendada laenutatud teavikute tähtaega.
37. Lugeja on kohustatud jälgima enda käes olevate teavikute tagastamise tähtaegu. Raamatukogu andmebaasist saadetakse lugeja e-posti aadressile automaatsed eelteated, järjekorrateated ning meeldetuletused tagastustähtaja saabumise ja möödumise kohta. Saamata jäänud teade ei vabasta viivise maksmisest, sest ülikool ei saa tagada, et automaatselt saadetavad e-kirjad jõuavad adressaadini.
38. Ülikoolil on õigus kasutada võlgade sissenõudmiseks inkassofirma teenuseid.
39. Eeskirja rikkumise eest võetakse lugejalt ajutiselt lugejaõigused ära. Lugejaõiguste äravõtmise otsustab teenindusosakonna juhataja, arvestades eeskirja rikkumise raskust ja muid sellega seonduvaid asjaolusid.