Raamatukogu ees saab vaadata rändnäitust „Oma riik, oma seadus. Põhiseadus 100“

01.09.2020

Tartu Ülikooli raamatukogu esisel alal saab septembrikuu jooksul tutvuda rändnäitusega „Oma riik, oma seadus. Põhiseadus 100“, millega tähistatakse 100 aasta möödumist Eesti Vabariigi põhiseaduse vastuvõtmisest 15. juunil 1920.

Näitus keskendub meie esimese põhiseaduse sünniloole ja selles sätestatud põhiõigustele, mis olid omas ajas väga uuenduslikud. Põhiõiguste kataloog sisaldas kõiki olulisemaid klassikalisi vabaduspõhiõigusi: kodu puutumatus, usu- ja südametunnistusvabadus, teaduse-, kunsti- ja väljendusvabadus, sõnumisaladus, liikumis- ja elukohavalikuvabadus, koosolekuvabadus, kutsevabadus, omandivabadus, õigus tasuta õpetusele rahvakoolis jne.

Ajaloolisi fakte täiendavad väljapanekul tsitaadid nii sündmustel osalejatelt kui ka hilisematelt tõlgendajatelt. Meeleolu loovad ajastukohased fotod ja arhiivdokumentide koopiad.

Näitus valmis Eesti Rahvusraamatukogu, Rahvusarhiivi, Õiguskantsleri Kantselei ja Justiitsministeeriumi koostöös. Selle koostasid Rita Enna ja Marge Allandi ning kujundasid Alden Jõgisoo ja Viktor Gurov.

Virge Loo
Näituse projektijuht