Rahvusvaheline seminar „Open Access – Plans and Choices“ keskendub nõuetele ja võimalustele avatud juurdepääsu rakendamiseks teadustulemustele
TÜ raamatukogu koos DataCite Eesti konsortsiumiga korraldab 6. novembril Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis (W. Struve 1) rahvusvahelise seminari „Open Access – Plans and Choices“ („Avatud juurdepääs – plaanid ja valikud“).
Seminari eesmärk on jätkata dialoogi teadlaste, rahastajate ja teadustöö kirjastajate vahel, et arutleda avatud juurdepääsu regulatsioonide viimaste arengute ja plaan S stsenaariumi üle, rääkida teadusinfo kättesaadavusega seotud lahendustest Eestis ning tuua esile parimaid avatud teaduse põhimõtete juurutamise praktikaid. Sõna võtavad akadeemik Jaak Järv, Haridus- ja Teadusministeeriumi teadusosakonna nõunik Martin Eessalu, TÜ Kirjastuse peatoimetaja Ivo Volt ja TÜ Loodusmuuseumi elurikkuse digiarhiivide peaspetsialist Allan Zirk.
Seminarile on eksperdina kaasatud Jeroen Bosman Utrechti ülikoolist, kes tutvustab Euroopa Teadusnõukogu ja rahastajate nõuet „Plaan S“, mille alusel tehakse publikatsioonidele ja FAIR andmetele täieliku ja kohese avatud juurdepääsu võimaldamine kõigile kohustuslikuks alates 2021. aastast.
Teine välisesineja on Ivo Wijnbergen, kes selgitab ORCID (Open Researcher and Contributor ID) unikaalse ja püsiva identifikaatori konto kasutamise eeliseid ja viise, kuidas koondada ja omavahel siduda teadlase kogu professionaalne tegevus: institutsioonid, grandid, teadusprojektid, publikatsioonid ja teadusandmed. Koostöös TÜ loodusmuuseumi digiarhiivide meeskonnaga esitletakse ORCID integreerimist elurikkuse platvormiga PlutoF.
Kaasa mõtlema ning arvamusi avaldama on oodatud teadlased, doktorandid, rahastajad, teaduse administraatorid, H2020 projektide koordinaatorid, raamatukoguhoidjad ning kõik huvilised. Seminari töökeeleks on inglise keel.
Seminari kava ja registreerimine: https://utlib.ut.ee/open-access-plans-and-choices
Üritust toetab OpenAIRE.
Seminari registreerimislauas on huvilistel võimalik tutvuda RDA (The Research Data Alliance ) tegevustega ning saada teavet teadlaste kaasamise võimalustest RDA töö- ja huvirühmadesse. TÜ raamatukogu on alates käesoleva aasta novembrist RDA (The Research Data Alliance ) riiklik kontaktpunkt Eestis ning on valmis teadusandmete jagamise toetamiseks nõustama RDA sotsiaalse ja tehnilise võrgustikku koostoimimise alal.