Sarja "Kord ja kaos" kolmas sümpoosion on pühendatud geomeetriale

09.09.2024
Kolmapäeval, 25. septembril toimub ülikooli raamatukogu konverentsisaalis sarja "Kord ja kaos" kolmas sümpoosion teemal „Maailma geomeetria – geomeetriline maailm“. 
 
Läbi aegade on mõtlejaid–loojaid inspireerinud idee, et maailma kaootilise kirevuse taga peituvad mingid lihtsamad seaduspärasused – vormid. Sageli on nendeks peetud matemaatilis–geomeetrilisi konstruktsioone. Pythagorasest ja ta õpilastest üle Galilei ja Einsteini kuni Max Tegmarki matemaatilise Universumi hüpoteesini. Teisalt on geomeetrilised ideed lähtestanud ka paljude kunstnike loomingut – nii maailmas kui meil Eestis (geomeetriline kunst, op-kunst). Kõnelejad – teadlased, kunstnikud, kunstiteadlased avavad selliste lähenemiste erinevaid tahke. Archimedese „Noli turbare circulos meos!“ („Ärge rikkuge mu ringe!“ – oma liivale joonistatud kujundite kohta) teda otsima tulnud Rooma sõduritele on aktuaalne ka tänapäeval.
 

Sümpoosioni "Maailma geomeetria – geomeetriline maailm" kava:

11.00 Avasõnad

11.15 Laur Järv „Fundamentaalfüüsika geometriseerimine“

11.45 Kärt Summatavet „Hingelkõnd geomeetrilisel alusmaastikul“

12.15 Jaak Kikas „Kvaasikristallid“

12.45 Elnara Taidre „Geomeetrilistest märkidest Tõnis Vindi kunstikontseptsioonis“

13.15 - 14.15 Lõuna

14.15 Toivo Maimets „Turingi mustrid“

14.45 Tiina Kraav „Origami geomeetria võludest“

15.15 Arne Maasik „Geomeetria ja metafüüsika. Mare Vindist ja koostööst temaga“

15.45 Kristel Mägedi „Mitmeilmne. Pilte ja viise“

Sarja “Kord ja kaos” eesmärk on avardada ülikooli liikmeskonna silmaringi ja teadmisi teiste valdkondade kaasaegsetest suundumustest ning pakkuda inspireerivaid elamusi ja mõtteainet. Arutletakse väga erinevatel teemadel ning püütakse leida seoseid valdkondade vahel. Kuulama ja kaasa rääkima on oodatud kõik, kes tahavad maailma enda ümber paremini mõtestada. Sarja töörühma kuuluvad Kärt Summatavet (arvutiteaduse instituut, Delta), Jaak Kikas (Physicum), Sulev Kuuse (Omicum), Lilian Mengel (TÜ raamatukogu), Maarja Nõmmik (Philosophicum), Maret Einasto (TÜ Tartu observatoorium) ja Maarja Öpik (Oecologicum).

 
Lisateave:
Jaak Kikas
Sümpoosioni korraldaja
 
 

Jaga seda lehekülge