Lühikoolitus "Multispektraalfotograafia (MSI) esmatutvustus ja kasutusvaldkonnad"
Lühikoolitus "Multispektraalfotograafia (MSI) esmatutvustus ja kasutusvaldkonnad" toimub 12. juunil kell 15.00-17.00 Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis ja Zoomis.
Koolitusel tutvustatakse multispektraalfotograafia võimalusi tekstide, piltide ja fotode taastamisel ning restaureerimisel. Lisaks esitletakse multispektraalfotograafia rakendamise näiteid pärgamentide, käsikirjade, mimeograafide ja raamatute uurimisel nii Eestis kui teistes riikides.
Multispektraalfotograafia võimaldab uuritava objekti jäädvustamist mitmete lainepikkuste kogumi (erinevate elektromagnetilise spektri sagedusaladega), ületades traditsioonilist värvifotograafiat. Selleks kasutatakse filtreid või andureid, mis on tundlikud kindlatele lainepikkustele, ka valgusteid, mis kiirgavad fikseeritud lainepikkuste vahemikke. Valguse intensiivsuse analüüsimine võimaldab multispektraalfotograafial tuvastada ja iseloomustada materjale või omadusi, mis ei pruugi olla traditsioonilistes värvifotodes eristatavad.
***
Ürituse kava:
15:00 - 16:00 Sissejuhatus multispektraalfotograafiasse - Aare Vesi, Tartu Ülikooli raamatukogu
16:00 - 16:45 Huvitavaid MSI ekspertnäited kogu maailmast - Mike Toth, R. B. Toth Associates Cultural Heritage Imaging (inglise keeles)
Üritusel osalemiseks registreeruge siin.
***
Aare Vesi on TÜ raamatukogus asuvas multispektraalfotograafia laboris töötanud üle kahe aasta. Sellesse perioodi mahub labori ülesseadmine, aga ka erinevate materjalide taastamine.
Mike Toth on Ameerika Ühendriikides asuva ettevõtte R. B. Toth Associates Cultural Heritage Imaging president ja tehnoloogiavaldkonna juht. Tema juhitud projektide hulka kuuluvad teiste hulgas ka muuseumide ning raamatukogude kultuuripärandi säilitamise ja esitlemisega seonduvad projektid: Archimedese ja Galen palimpsestide digiteerimiseprogrammid, Waldseemülleri maailmakaardi digiteerimine, Gettysburgi pöördumise mustandid ja teised Ameerika Ühendriikide Kongressi raamatukogu väärtuslikumate varade uurimine, Püha Katariina kloostri palimpsestide projekt, Surnumere kirjarullide digiteerimise nõustamine.
Multispektraalfotorgaafia labor on valiminud teadustaristu teekaardi „Eesti E-varamu ja kogude säilitamine (teine etapp)“ (2014-2020.4.01.20-0279) projekti raames.