Tankamaalide näitus tutvustab budistlikke traditsioone

11.09.2024

Raamatukogu kolmandal korrusel saab vaadata Helen Loidu Tiibeti tankamaalide näitust. Vaadata saab nii Indias õppimise ajal valminud tankamaale Šākjamuni Buddhast ja Rohelistest Tārādest kui ka õppe juurde kuuluvaid klassikalist ikonograafiat järgivaid joonistusi, samuti autori Eestis loodud tankasid ja tušiga lõpetatud kompositsioone paberil.

Tankamaali näol on tegemist kokkurullitava ja kaasaskantava budistliku maaliga, mille loomisel järgitakse rangeid kanoonilisi reegleid. Traditsioonilise tankamaali õppe esmaseks ülesandeks on klassikalist ikonograafiat järgides tundma õppida erinevatesse proportsioonide klassidesse kuuluvaid buddhasid, bodhisattvaid jt. Tankamaalijad õpivad skeemide alusel joonistamist pikka aega, enne kui saavad õigete ja täiuslike proportsioonidega joonistusi vaba käega teostama hakata. Joonistuste kordamine on oluline õpiprotsessi osa, mõistmaks unikaalse ikonomeetrilise süsteemi omapära ning muutmaks pidev proportsioonide mõõtmine ja kindlaksmääramine üldise tööprotsessi pärisosaks.

Näituse autor Helen Loit õppis 2018. aasta sügisel Indias, Dharamshalas, Centre for Living Buddhist Art kunstikeskuses traditsioonilist tiibeti budistlikku tankamaali ning lõpetas 2020. aastal Tartu Ülikooli usuteaduskonna religiooniuuringute magistriõppe projektiga „Tiibeti budistliku tankamaali loomisprotsess ja kaanon“. Ta on üks vähestest eestlastest, kes on nii süstemaatiliselt omandanud antud spetsiifilise maalitehnika ja jooniste tegemiseks vajalikud teadmised ikonomeetriast. 2023. aastal elas 9 kuud Indias, Dharamshalas, täiendades tankamaalimise tehnilisi teadmisi vabakutselise tankamaalija ja tiibeti aktivisti Karma Sichoe juures.

Tiibeti tankamaalide näituse pidulik avamine toimub XXXVI orientalistikapäevade raames 20. septembril kell 15.15. Väljapanek jääb raamatukogus avatuks 20. oktoobrini.

 

Lisateave:
Lilian Mengel
Kultuurikeskkonna juht
737 5751

Jaga seda lehekülge