Beethoveni 250. sünniaastapäeva puhul saab vaadata tema kirja noorpõlvesõbrale

15.12.2020

TÜ raamatukogus saab vaadata Ludwig van Beethoveni 250. sünnipäeva puhul helilooja omakäelist kirja saksa muusikule Bernhard Heinrich Rombergile.

Bernhard Heinrich Romberg (1767–1841) oli helilooja ja tšellist ning ühtlasi ka Beethoveni noorpõlvesõber. Kirjas kurdab helilooja oma tervise, eriti teda vaevava kõrvavalu üle, mis ei lasknud tal Viinis kontsertreisil olnud sõbraga kohtuda.

Beethoveni isikliku kirja kinkis Tartu Ülikoolile selle taasavamise 50. aastapäeva puhul 1852. aastal Friedrich Ludwig Schardius, Peterburi Teaduste Akadeemia arhivaar ning Keiserliku Ermitaaži medalite ja antiigikogu kuraator.

TÜ raamatukogu kogudes olevale originaalkirjale on lisatud ka eestikeelne tõlge. Kirja digikoopiat saab vaadata siit.

Kuulsa helilooja 1822. aastast pärit kirja näeb ülikooli raamatukogu 3. korrusel asuvas fonoteegis kahel päeval - 16. ja 17. detsembril. Väljapanekult saab vastuse ka küsimusele, kuidas on seotud Ludwig van Beethoven ja raamatukogu esimene direktor Karl Morgenstern (1770–1852).

Malle Ermel
Käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja