Raamatukogu fuajees saab vaadata Eesti Panga juubelinäitust

10.01.2020

Ülikooli raamatukogu 1. korruse fuajees on avatud Eesti Panga 100. sünnipäevale pühendatud näitus. Rändnäitus tutvustab kontrastide kaudu, kuidas on saja aastaga muutunud Eesti inimeste ostujõud ja raha liigutamine inimeste vahel.

Näitus  annab ülevaate ka ajaloolistest hoonetest, kus Eesti Pank sajandi eest oma tegevust alustas ja tänagi tegutseb. Kui üldjuhul on ajaloonäitus kronoloogilise ülesehitusega, siis Eesti Panga rändnäituses on toodud esile erinevusi praeguse ja saja aasta taguse vahel.

„Keskpanga tegevuse üks põhieesmärke on alati olnud tagada raha ostujõud. Näitusel saab näiteks võrrelda, mida oli võimalik endale keskmise palga eest lubada 1930ndatel ja mida täna,“ ütles Eesti Panga muuseumi kuraator Siiri Ries. Näitusel saab teada, et saja aasta jooksul on väga paljud asjad läinud kordades odavamaks, kuid mõned teenused ka kallimaks, sest hinda mõjutab tootele või teenusele kulunud töötundide arv ja kasutatud tehnika.

Külastajad näevad ka, millised nägid välja Eestis 100 aastat tagasi käibel olnud rahatähed.

Huvitavate ja oluliste faktidega Eesti raharingluse kujunemisest ning Eesti Panga toimimisest saab ülikooli raamatukogus oleval näitusel tutvuda 31. jaanuarini.

Lisainfo:

Hanna Jürgenson