Raamatukogus on avatud fotonäitus “Vana aja Kiltsi”

09.01.2020

Tartu Ülikooli raamatukogu 2. korruse näituste alal saab vaadata fotonäitust „Vana aja Kiltsi" ja Kiltsi kirjanike ühisväljapanekut.

Näitus annab ajaloolise ülevaate Kiltsi aleviku kujunemisest ning vaadata saab ka valikut Kiltsiga seotud kirjameeste raamatutest. Väljapaneku koostamisel on olnud intrigeeriv ühendada raamat, autor ja koht kaardil ning luua loominguline side nende vahel.

Kiltsi alevik sai oma nime Kiltsi jaamalt ja jaam omakorda Kiltsi mõisalt. Jaam rajati 1876. aastal, aga asula selle ümber hakkas hoogsalt arenema alles pärast 1919. aasta maareformi. Sisuliselt võib Kiltsi alevikku pidada Eesti Vabariigi eakaaslaseks.

Mahukas väljapanek annab vaatajale aimu kohalikust majandus- ja seltsitegevusest oma riigi esimese kahekümne aasta jooksul. Ennekõike aga toetab näitust Kiltsi-sidemetega autorite raamatuvaramu.

Kiltsis on kooliteed käinud luuletaja Kersti Merilaas, lastekirjanik Heino Väli, proosakirjanik Jüri von Grauberg, novellist ja tõlkija Mihkel Jürna. Samuti saab  vaadata prosaist Arno Kasemaa, kauaaegse õpetaja ja koorijuhi teoseid. Kiltsi on mõnda aega olnud elukohaks publitsist Ott Koolile ning laste- ja näitekirjanik Peäro August Pitkale, kelle kirjanikunimeks oli Ansomardi. Mitmed neist olid kirjanduspreemiate laureaadid.

Õpperaamatuid on kirjutanud Kiltsi vallakooli vilistlane Ernst Kilkson füüsikast ja kunagine Kiltsi algkoolijuht, hilisem Tartu ülikooli professor Villem Alttoa kirjandusest.

Pea 20 aastat, 1952-1972 õppisid lapsed üle Eesti lugema aabitsa abil, mille kaasautoriks oli Kiltsi algkooli endine õpetaja Leida Alttoa.

Näituse on koostanud Madis Michelson.

Kiltsi kirjanike näitus jääb ülikooli raamatukogus avatuks 07. veebruarini.

 

Lisainfo:
Madis Michelson
näituse koostaja
tel. 52 12844

Jaga seda lehekülge