Marita Liivaku näitus seob kokku mineviku ja oleviku Lasnamäe

17.01.2024

Tänasest saab raamatukogu II korruse näituste alal vaadata Marita Liivaku näitust "Alguste ja lõppude Lasnamäe", mille pealkiri on inspireeritud nii kunstniku varastest kui ka hilisematest elulistest sündmustest kurikuulsas paigas nimega Lasnamäe.

Näitusel on väljas kunstnikule omamoodi oluliseks saanud maale Lasnamäe vaadetest ning ta loodab, et see pakub vaatajale pisut huumorit, palju silmailu ja südamlikke tundeid. Liivakule endale on see koht seotud mälestustega koolist, parimatest sõpradest ja esimesest armastusest. “Siiski vastab Lasnamäe kurikuulsus osati tõele ning antud näitus sündiski ideest kõrvutada värvilised lapsepõlvemälestused ümbritseva reaalsusega. Lasnamäe jääb alati minu jaoks koduks, kuid olen tänaseks näinud rohkem kui ühte vereloiku ning teinud mitu rekordilist spurti nurga taga varitsenud ootamatuse tõttu,” tunnistab Liivak.

Nii ongi näitus justkui sümbioos lapsepõlve meenutustest ja tänasest Lasnamäest. Näituse ühel kõige ikoonilisemal teosel mängivad Adidase dressides poisikesed trips-traps-trulli otse asfaldil legendaarse Kotka kaupluse ees, mida peeti omal ajal esimeseks supermarketiks Nõukogude Liidus ja mis tegutseb tänaseni.

Martia Liivaku näitust saab ülikooli raamatukogus vaadata veebruari lõpuni.

Marita Liivak on õppinud maalikunsti nii Kõrgemas Kunstikoolis Pallas Tartus kui Kaunite Kunstide Akadeemias Kataanias, Itaalias (BA). Tema intuitiivne loomeprotsess seguneb meisterliku tehnikaga. Vahendades oma elukogemust kunsti kaudu arendab ta motiive, mis ületavad mugavuspiire, kasutades selleks elavaid värve, suureformaadilisi lõuendeid ja sensuaalseid figuure. Teemad varieeruvad alates vaimsest tervisest ja seksuaalsusest kuni argielu koomika, kohmetuse ja siiraste hetkedeni. Olles inspireeritud peamiselt tema enda elust ja emotsioonidest, on Liivaku looming küll autobiograafiline, kuid jääb samas avatuks erinevatele tõlgendustele. Pärast avalikuks saamist alustab iga teos oma enda elu, mis seisab autorist eraldi.

Herdis Olmaru
TÜ raamatukogu kommunikatsioonijuht